Čo nám prináša júl 2012

Autor: Lucka Mináriková | 20.7.2012 o 18:57 | (upravené 21.7.2012 o 12:53) Karma článku: 2,59 | Prečítané:  302x

Skutočný závan leta alebo zatiaľ len stret krízových situácií? Pre väčšinu z nás jeden z dvoch najtúžobnejšie očakávaných letných mesiacov presvišťal cez polovicu a zahajuje svoju tretiu tretinu. Kde, ako, s kým ho trávime a čo nám zatiaľ stihol priniesť?

 

Sotva na chvíľu vynorení nad hladinu celoročného rýchleho sledu udalostí vo svete, doma, v práci, v škole a nepochybne aj v súkromí sa azda ani neodvažujeme položiť si takúto čisto bilančnú otázku, pretože v podvedomí väčšiny z nás rezonuje pocit, že aj tak sa nám určite nepodarí naplniť všetky naše očakávania tak, ako by sme chceli práve teraz. Nie, nevravím, že sme národ pesimistov. Ani sa nesnažím naznačiť, že by sme málo verili v dosiahnutie toho, čo sme si zaumienili, ak sme si raz niečo zaumienili a sme celým svojím bytím presvedčení, že to stojí za to. Myslím si, že sme národ, ktorý vie bojovať za svoje ciele. Aspoň v to dúfam.

Predsa však, povedzme si úprimne, darí sa nám v našich každodenných zápoleniach s takými či onakými komplikovanými situáciami nachádzať vždy dostatok motivácie, elánu a potrebnej energie? Odkiaľ by sme ju mali v dnešnej crazily busy dobe čerpať? Z titulných strán novín a časopisov a televíznych obrazoviek, odkiaľ na nás vyskakujú vrcholne znepokojujúce informácie o teroristickom útoku v Burgase, o neustále rezonujúcich následkoch násilia v Sýrii či stále neúspešnom doznaní spravodlivosti za ohavné kriminálne činy, ktorých aktérmi sú, bohužiaľ, aj naši spoluobčania? Alebo nebodaj v éteroch rádiových staníc, odkiaľ sa na nás každú chvíľu valia stále narastajúce tragické čísla o nových zomrelých následkom dopravných nehôd?

Takýmto spôsobom pozitívnu energiu na letné dni rozhodne nenačerpáme. Áno, aj vypnúť všetky elektrické a elektronické zariadenia je cesta. Ale tváriť sa, že žijeme v idyle, keď v nej nežijeme, by bol akiste nonsens. Čo teda robiť? Asi jediná rada, vážení priatelia, ktorá ma napadá, je neupadnúť do stavu „ja nemôžem nič“. Nevravím, že každý z nás má reálnu šancu zachraňovať ľudské životy a prispievať k zlepšeniu situácie v tej či onej oblasti, ale jedno, myslím si, môžeme urobiť všetci : večer sa na chvíľku zastaviť a povedať si: pre niečo tu stále som, pre niečo nie som obeťou ničoho zlého, čo sa dnes stalo, hoci sa to stať nemalo. A vôkol mňa sa deje aj veľa skvelých vecí. Nechcem sa len nečinne prizerať zlu a katastrofám, chcem prežiť každú minútu svojho života naplno, a zvlášť počas tohto leta, aj keby to malo byť posledné leto v mojom živote. Ak aj nemôžem pomôcť humanitárne alebo akokoľvek tým, čo sú v núdzi, pomôžem aspoň svojim najbližším a sebe.

Áno, prečo by som v zdravej miere nemyslela aj na seba? Som predsa tiež súčasťou tohto sveta. Budem sa snažiť byť maximálne ústretová v práci, ak sa dá, užijem si dovolenku s tými, ktorých mám rada, a ktorí majú radi mňa a pokúsim sa zo všetkých síl o to, aby všetok čas, ktorí strávim so svojimi blízkymi, ale aj s tými, na ktorých mi až tak veľmi nezáleží, pretože tým zase záleží na ich blízkych, bol čas naplnený, radostný a prínosný.

Veď život je predsa aj o maličkostiach, o každodenných mini-radostiach, o úsmeve a humore, ktorý tak veľmi potrebujeme, aby sme dokázali čeliť životným výzvam a otázkam na križovatkách, ktoré nám tak často pestria našu pozemskú púť. Tak teda, hore hlavy, vážení, rozum do vrecka, dobyť baterky, duševne aj telesne sa naladiť a nezabudnúť si ten správny kľúč. K čomu? No predsa k vnútornému aj vonkajšiemu pokoju a vyrovnanosti. /FRA/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?